چاپ        ارسال به دوست

خرید و فروش رأی، آفتی بر حماسه حضور مردم در برخی انتخابات‌ها

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

انتخابات به عنوان تجلی جمهوریت نظام، از تجربیات موفق انقلاب اسلامی برای تعیین تکلیف قدرت سیاسی است. بیش از 35 سال است که در اقصی نقاط کشور، نوعی از مردم سالاری دینی توسط مردم و مسئولین نظام تجربه می‌شود که در آن حضور مردم در صحنه انتخابات، همواره حاکی از شور و اشتیاق آنان برای تعیین سرنوشت خود بوده است. اگرچه در این میان همواره دخالت کشورهای بیگانه برای تحمیل دموکراسی مدنظر خود بر کشورهای دیگر، باعث ایجاد موانعی در فرایند پیشبرد مردم سالاری دینی بوده است، اما تجربه ارزشمند 35 سال گذشته می‌تواند چراغ راهی برای آینده باشد.

در این میان با وجود حضور پرشور مردم در صحنه انتخابات و رقابت جناح‌های سیاسی، برخی از انتخابات‌ها از ضعف‌ها و آسیب‌هایی رنج می‌برند که بعضاً آفتی بر حضور صادقانه مردم در صحنه است. انتخابات مجلس در کشور ما در بیش از 200 حوزه به طور جداگانه برگزار می‌شود. لیکن همۀ کاندیداهای مجلس به سیاست ورزی به معنای دینی کلمه حساسیت لازم را ندارند و بعضاً هر رفتار و موضعی را صرفاً برای کسب رای اتخاذ می‌کنند. این رفتارها در کوتاه مدت و بلند مدت باور اجتماعی مردم را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ چرا که "الناس علی دین ملوکهم". بدیهی است که عدم توجه کاندیداها به مسئولیت‌های اجتماعی خود منجر به اثرگذاری‌های ناگوار بر جامعه شده و هزینه‌های سنگین آن به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر جامعه و نظام تحمیل خواهد شد.

کاندیدایی که برای مثال برای راهیابی به مجلس و تعیین سرنوشت کشور با پول رأی می‌خرد، فردا روز برای جبران پول‌های خرج شده ناگزیر است رای خود در مجلس را به فروش گذارد.

از طرف دیگر استفاده از پول در انتخاب شدن، سرنوشت مهم‌ترین نهاد قانون گذاری کشور را با منافع شخصی و منافع کانون‌های ثروت گره می‌زند و تنها چیزی که مورد غفلت قرار می‌گیرد، منافع ملی و مصالح مردم است.

خرید رای در انتخابات مجلس به جز آفت‌های اقتصادی مذکور، نمونۀ بارز عوام فریبی و توهین به شعور جمعی جامعه است. عوام فریبی فضا را برای نخبگان تنگ نموده و افرادی را به قدرت می‌رساند که نه در حکومت داری بلکه در خدعه و فریب متبحرند.

چالش‌های مرتبط با انتخابات مجلس متأسفانه با اشکالات و دلایل پیچیده‌ای ارتباط دارد به شکلی که حتی جناح‌های سیاسی و احزاب نیز همیشه به انتخابات مجلس به عنوان عرصه رقابت اندیشی برای حسن مدیریت کشور نمی‌نگرند. برخی کاندیداهای مجلس قبل از آن که دغدغه پویایی و عملکرد بهینۀ قوه مقننه را داشته باشند در اندیشه کسب کرسی‌های بیشتر در مجلس هستند. این مجموعه عوامل به شکل گیری شرایطی منجر شده که دستیابی کشور به یک مجلس کارآمد را تسهیل نمی‌کند.

خرید و فروش رأی از منظر دینی

در سال‌های گذشته به دلیل تکرار این پدیده زشت در برخی نقاط کشور، علما و مراجع تقلید نسبت به آن واکنش نشان داده و در مقابل آن موضع گرفته‌اند.

آیت الله مکارم شیرازی، در آستانه انتخابات مجلس گذشته در آغاز درس خارج فقه خود نسبت به این پدیده انتقاد نمودند. ایشان فرمودند: نباید کاندیداها برای اخذ آرای مردم آنها را با پول بخرند و یا تبلیغات اسراف گونه داشته باشند؛ چرا که مردم می‌دانند نماینده که در طول دوره 4 ساله، صد میلیون تومان هم درآمد ندارد، چطور 500 میلیون [تومان] خرج می‌کند.

این مرجع تقلید ادامه دادند: کسانی که هزینه‌های گزاف را صرف می‌کنند بنای خدمت به مردم را ندارند [و] چشم به پر کردن جیب خود دوخته‌اند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی پیشتر طی فتوایی تاکید کرده بودند: استفاده از امور مالی و امتیازات مختلف برای خریدن آرا در انتخابات اسلامی جایز نیست و باید جداً از آن پرهیز کرد و کسانی که از این گونه طرق کسب آرا کنند مشروعیت آنها زیر سوال است و کسانی که با این امور به افرادی رای دهند نیز از نظر شرعی مرتکب خلاف شده‌اند.

همچنین آیت الله سیستانی در فروردین ماه سال گذشته طی فتوایی اعلام نمودند: خرید و فروش رأی مردم حرام است و جایز نیست.

خرید و فروش رأی اگرچه پدیده‌ای معاصر در کشورهای با ساز و کار مردم سالاری است، اما می‌توان آن را نوع جدیدی از رشوه که از معاصی مذکور در دین مبین اسلام است، دانست. برخی رشوه را این گونه تعریف کرده‌اند: آنچه برای باطل ساختن حق یا ثابت کردن باطل پرداخت می‌شود. در تعریف دیگر آن آورده‌اند: رشوه رسیدن به حاجت است از راه زد و بند و مصانعه.

در مذمت رشوه روایات و احادیث آنقدر بسیار است که مرور آنها خود مجالی جداگانه می‌طلبد. لیکن به ذکر همین حدیث از نبی مکرم اسلام (ص) بسنده می‌کنیم که «الراشی و المرتشی کلاهما فی النار»: «رشوه دهنده و رشوه گیرنده هر دو در آتش هستند».

خرید و فروش رأی، میراثی از حکومت پهلوی

سایت موزه ملی مجلس ایران از انتخابات مجلس بیست و دوم سال 1346 چنین روایت می‌کند:

انتخابات هم زمان مجلس مؤسسان و مجلسین سنا و شورای ملی در13 مرداد 1346 انجام شد. با توجه به صحنه گردانی حزب ایران نوین در عرصه سیاسی ایران با حمایت‌های امریکا و قرار داشتن دولت در دست آنها نتیجه انتخابات روشن بود. به همین دلیل کاندیداهایی که شانس انتخاب شدن نداشتند اغلب حتی به حوزه‌های انتخابیه خود نرفتند. در این انتخابات نیز با توجه به عدم استقبال مردم، ادارات و مراکز دولتی و کارخانه‌ها و کارگاه‌ها اعضاء و کارکنان خود را در مقابل صندوق‌ها به صف کردند. بازار خرید و فروش رأی نیز بسیار پر رونق بود. طی چنین نمایشی از انتخابات حزبی در ایران، حزب ایران نوین با غصب 180 کرسی اکثریت مطلق را بدست آورد. حزب مردم 29 کرسی و پان ایرانیست‌ها هم پنج کرسی در مجلس بدست آوردند. برخی از منتخبین مانند محسن دولو نماینده انتصابی ورامین که هیچ وقت حوزه انتخابیه خود را به چشم ندیده بودند قبل از اعلام نتایج انتخابات از انتخاب شدن خود با ذکر تعداد آراء خبر می‌دادند.

راهکار

به نظر می‌رسد که لازم است مجلس به عنوان اولین راهبرد استراتژیک فرایند انتخابات و فرهنگ رقابت در کشور، با استناد به تجربه سال‌های گذشته و تجربه مفید کشورهای دیگر، ساماندهی مناسبی برای عرصه انتخابات و رقابت اندیشه‌ها و برنامه‌ها در نظر بگیرد. لازم است برای نیل به این مقصود، تأثیر مداخله‌گرهای مزاحم مانند پول و عوام فریبی به حداقل برسد.

شاید بهترین راهکار، ایجاد فرهنگ سازی و اطلاع رسانی به عموم مردم و ایجاد آگاهی در اقشار مختلف جامعه در مورد این آفت شوم است. راهکار دیگر ثبت تخلفات افرادی است که مبادرت به انجام این کار نموده‌اند تا در انتخابات بعدی، شورای نگهبان این تخلف آنها را در نظر داشته باشد و در صورت تکرار تخلف آنها را برای همیشه از شرکت مجدد در انتخابات و استفاده از نیرنگ و فریب و رشوه برای رسیدن به قدرت باز دارد.

 


١٤:٣٠ - چهارشنبه ١٦ مهر ١٣٩٣    /    شماره : ١٤٦    /    تعداد نمایش : ١٠٠٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

محتويات مرتبط

اخبار
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 19117
 بازدید امروز : 258
 کل بازدید : 2903104
 بازدیدکنندگان آنلاين : 7
 زمان بازدید : 0/1562
عضویت در سرویس خبری
نام :   
ایمیل :   
نرخ ارز
نرخ ارز    ۱۳۹۶/۱۰/۲۷
usd دلار آمريکا ۳۶,۵۵۴ down
gbp پوند انگليس ۵۰,۴۰۶ down
chf فرانک سويس ۳۸,۰۲۹ up
sek کرون سوئد ۴,۵۵۱ down
nok کرون نروژ ۴,۶۴۶ up
dkk کرون دانمارک ۶,۰۲۱ eq
inr روپيه هند ۵۷۳ down
aed درهم امارات ۹,۹۵۴ down
kwd دينار کويت ۱۲۱,۵۱۲ down
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۳۲,۹۸۳ down
jpy100 یکصد ين ژاپن ۳۳,۰۴۴ up
hkd دلار هنگ کنگ ۴,۶۷۳ eq
omr ريال عمان ۹۵,۰۶۷ down
cad دلار کانادا ۲۹,۳۸۰ down
zar راند ۲,۹۷۹ up
try لير ترکيه ۹,۶۲۵ down
rub روبل روسيه ۶۴۸ down
qar ريال قطر ۱۰,۰۴۳ down
iqd100 يکصد دينار عراق ۳,۰۸۸ up
syp لير سوريه ۷۱ eq
aud دلار استراليا ۲۹,۱۱۲ down
sar ريال سعودی ۹,۷۴۸ down
bhd دينار بحرين ۹۷,۲۱۷ down
sgd دلار سنگاپور ۲۷,۶۶۳ up
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۳۸۸ up
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۵,۶۱۳ down
amd100 يکصد درام ارمنستان ۷,۵۶۸ up
lyd دينار ليبی ۲۷,۲۷۲ up
cny یوان چين ۵,۶۸۴ down
thb100 يکصد بات تايلند ۱۱۴,۵۰۰ down
myr رينگيت مالزی ۹,۲۳۵ down
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۴,۳۲۴ down
eur یورو ۴۴,۸۴۵ down
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۱۱,۲۰۷ up
afn افغانی افغانستان ۵۲۷ eq
byn روبل جديد بلاروس ۱۸,۲۵۲ down
azn منات آذربايجان ۲۱,۶۲۹ up
tjs سومونی تاجيکستان ۴,۱۴۲ eq
vef بوليوار جديد ونزوئلا ۳,۶۶۰ down
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

طراحی و اجرا: توسعه اطلاعات سحرگاه (متين تايم)      Powered by: MatinTime (Development of Information) 2012