چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه اختصاصی آوای حبله رود با مهندس ترابی

جبران عقب ماندگی 50 ساله گرمسار با جذب یک میلیارد دلار سرمایه برای پروژه های ملی از سال 84 تا 91‏

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

ما مطلع هستیم که جنابعالی با سابقه کار بیست ساله ای که در جهاد سازندگی داشته اید و در پروژه های بزرگ ملی در سطح کشور از طرف جهاد به عنوان یکی از مدیران ارشد در ساخت آن پروژه ها از جمله سیلوسازی، کارخانجات سیمان، سدهای مخزنی، تونل های آبرسانی، سدهای انحرافی و شبکه های درجه 1 و درجه 2 و ساخت نیروگاه های برق از نوع گازی، بخار و سیکل ترکیبی و همچنین پروژه هایی در خارج از کشور دخالت داشتید. مایل هستیم راجع به این پروژه بزرگ ملی در گرمسار نیز اطلاعات لازم را در اختیار ما قرار دهید.

ضمن تشکر از مصاحبه شما باید به اطلاع‌ تان برسانم که سیلوی یکصدهزارتنی گرمسار با پیگیری چندین ساله بحمدالله جهت اجرا نهایی شد. با توجه به کمبود اعتبارات اینجانب با درخواست از بانک توسعه اسلامی و با هماهنگی وزارت اقتصاد و سازمان مدیریت و برنامه ریزی درخواست وامی به مبلغ 30 میلیون دلار از آن بانک نمودیم. برای نهایی شدن تأمین اعتبار آن در پنج نوبت ملاقاتی با رئیس کل بانک توسعه اسلامی، دکتر احمد محمدعلی، داشتیم و همچنین در اجلاس بانک توسعه اسلامی در سودان با ایشان و معاونین نامبرده رایزنی انجام شد تا اینکه به خواست خداوند متعال این تأمین اعتبار انجام شد. با پیگیری ای که در برنامه و بودجه داشتیم شورای اقتصاد، تأمین این وام را از بانک توسعه اسلامی تصویب نمود. البته این پروژه را در چند سال گذشته در مجلس هم پیگیری کرده و دو ردیف اعتباری برای آن منظور شد؛ ردیف وامی و ردیف ریالی. در بودجه سنواتی از سال 1385 تا کنون ردیف اعتباری پروژه در بودجه های سنواتی مجلس همیشه پابرجا بود. درخواست تصویب این وام و نهایی شدن این پروژه هم در مجلس به تصویب رسید، هم در شورای اقتصاد، هم در دولت و هم در بورد اجرایی بانک توسعه اسلامی. البته این سیلو در ابتدای امر در پرندک ساوه برای تأمین غله تهران شروع به کار نمود. ولی بنا به مشکلاتی که سازمان غله وقت ایجاد نمود، بنا به درخواست وزیر بازرگانی وقت و موافقت وزیر جهاد کشاورزی وقت تعطیل گردید و نهایتاً اینجانب تلاش نمودم که پروژه تعطیل شده را به گرمسار انتقال دهیم که فاصله آن تا تهران همان فاصله 90 کیلومتر پرندک ساوه تا تهران بود. ضمن اینکه شهرستان گرمسار دارای توناژ 80 هزارتنی غله (گندم و جو) در سطح شهرستان می باشد. و اما کارفرمای اصلی پروژه که تأمین اعتبار این پروژه را نموده است، بانک توسعه اسلامی می باشد. دریافت این وام هم از بانک توسعه اسلامی بدون بهره است چون این بانک تنها بانک بدون ربا در کشورهای اسلامی است. کشور ایران نیز یکی از اعضای اصلی بانک توسعه اسلامی با سهامی بالغ بر دو میلیارد دلار است. دستگاه اجرایی این پروژه وزارت جهاد کشاورزی می باشد که این مسئله در هیئت دولت تصویب شده است. ضمنا مشاور این طرح شرکت سازه پردازی می باشد و شرکت تهران برکلی عامل چهارم این پروژه است. معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی نیز مجری طرح است. پیمانکار اصلی این پروژه شرکت جهاد توسعه سیلوها است که در مناقصه برنده شده است.

 

سیلوی یکصدهزارتنی گرمسار دارای چه مشخصات اجرایی است؟ در واقع علت انتخاب این محل برای اجرای چنین سیلوی با ظرفیت بالایی چه بوده است؟

اولا سایت اجرایی برای این پروژه مهم یکی از مناسب ترین سایت های کشور می باشد. به جهت اینکه سیلوی موجود با ظرفیت صدهزار تن اجرا خواهد شد که طبق مصوبه مجلس می تواند تا 220 هزارتن طرح توسعه داشته باشد. اگر این طرح توسعه اجرا شود، سیلوی مذکور بزرگترین سیلوی کشور خواهد بود. این سیلو با جاده ترانزیت تهران مشهد تنها 150 متر فاصله داشته و همچنین با راه آهن سراسری تهران مشهد و تهران شمال از ایستگاه راه آهن گرمسار تنها یک کیلومتر فاصله دارد و یکی دیگر از مشخصات این پروژه ارتباط ریلی راه آهن در داخل تأسیسات سیلو به منظور تخلیه و بارگیری خواهد بود. ضمنا این سیلو می تواند در درازمدت (با افزایش ظرفیت) هم نیاز غله تهران را تأمین نماید و نیاز غله استان های خراسان، مازندران و استان قم نیز از طریق آن قابل تأمین است. با توجه به اینکه سیلوهای موجود کشور به صورت ترانزیتی ساخته شده اند به این معنی که سیلوی موجود در گرمسار به صورت ترانزیتی می تواند از استان های دیگر توسط خطوط ریلی گندم را دریافت ذخیره کرده و در مواقع نیاز به استان های نیازمند غله ارسال دارد.

 

کمی درباره مشخصات فنی و تأسیساتی این سیلو توضیح دهید.

این سیلو از لحاظ فنی دارای 36 کندو هریک با ارتفاع حدود 50 متر و برج کاری در وسط کندوها با ارتفاع نزدیک به 70 متر اجرا می شود. از لحاظ مقاومت خاک در اینجا چاه های دستی حفر شده و همچنین در محل قرار گرفتن کندوها و برج کار گمانه زنی شده و نمونه های گمانه زنی و مقاومت خاک دستی در آزمایشگاه مکانیک خاک وزارت راه در تهران تأیید گردیده و بر این اساس طراحی سازه این پروژه عظیم تهیه گردیده است. در سایت این سیلو انبار بزرگ محل گونی و همچنین ساختمان های اداری و محل تخلیه و بارگیری گندم توسط قطار و کامیون پیش بینی شده که در آنها باسکول های قطار و کامیون به طور جداگانه در نظر گرفته شده اند تا قطار و کامیون بدون بار گندم و خالی در باسکول وزن می شود و پس از بارگیری مجدداً وزن آنها سنجیده شده و از آنجا تخلیه می شوند.

مساحت سایت سیلوی موجود ده هکتار می باشد و بیست هکتار زمین جهت طرح توسعه و تدارکات برای آن در نظر گرفته شده است. ده هکتار آن برای طرح توسعه و ده هکتار دیگر برای اسکان کامیون ها در نظر گرفته شده است. قابل توجه است سیلوهایی که ما از طرف جهاد سازندگی برای کشور ساخته ایم معمولا در مراکز استان ها و با ظرفیت بالای صدهزارتن بوده است. این اولین سیلویی است که در شهرستان گرمسار با حجم صدهزارتن و طرح توسعه دویست هزارتنی ساخته می شود.

 


 

سد مخزنی نمرود

با توجه به اینکه شما در چندسال گذشته پیگیر اجرای سد مخزنی روی رودخانه نمرود برای گرمسار بوده اید لطفا راجع به این پروژه و پیگیری هایی که داشتید اطلاعات بیشتری در اختیار ما قرار دهید

رودخانه حبله رود که از سه رودخانه نمرود، دلی چای و گورسفید تشکیل شده از سرشاخه های البرز در منطقه فیروزکوه شروع شده و دشت گرمسار را آبیاری می نماید. این رودخانه در کل مناطق کویری کشور تنها رودخانه چهارفصل می باشد. شهرستان گرمسار دارای زمین های کشاورزی مستعد با سطح زیر کشت بیش از سی هزار هکتار می باشد. نظر به کمبود آب این رودخانه در چندسال گذشته و پایین رفتن سطح آب های زیرزمینی کشاورزان گرمسار مشکلات عدیده ای را تا کنون تحمل نموده اند. اینجانب با پیگیری های چندین ساله ای که داشته ام آب کشاورزی و آب شرب و صنعت را اولویت اول می دانستم. همانطور که می دانید سیلاب های فصلی در فصل بهار به دشت گرمسار سرازیر می شوند و به علت عدم وجود سد مخزنی قابلیت ذخیره سازی و استفاده بهینه از این سیلاب ها وجود نداشت. به همین منظور تصمیمم بر این شد که به صورت جدی باید سد مخزنی را روی رودخانه نمرود که پرآب ترین رودخانه حبله رود است احداث نمود. با تلاش مجدانه پیگیر ایجاد این سد بودیم. مطالعات اولیه این سد در قبل از انقلاب توسط مشاوران کانادایی هارزا انجام شده بود. ولیکن پس از انقلاب این پروژه به طور کلی در معاونت آب وزارت نیرو بایگانی شده بود و اراده ای برای اجرای آن وجود نداشت. با پیگیری ای که انجام شد سد بتنی در منطقه روستایی به نام سله‌بُن توسط مشاور طراحی شده بود که پس از مدتی به این نتیجه رسیدند که چون این منطقه زلزله خیز می باشد احداث سد بتنی در این منطقه مناسب نیست. نهایتاً با رایزنی ای که با معاونت آب وزارت نیرو و آب منطقه ای تهران به عنوان کارفرما داشتم مقرر شد که گزینه سد بتنی تبدیل به سد خاکی شود. از سال 1384 پیگیری ها ادامه داشت تا اینکه کارفرمای این سد، شرکت آب منطقه ای تهران، مناقصه ای را برگزار نمود و شرکت کولهام، یکی از شرکت های سدساز در کشور، برنده مناقصه شد. مهندسین مشاور لار، مشاور این پروژه بود و کارهای اجرایی این سد با رقم اولیه 40 میلیارد تومان شروع گردید. این پیگیری ها ادامه داشت تا اینکه حدود 85 درصد پیشرفت فیزیکی آن انجام شده و باقیمانده آن باید توسط کارفرما، شرکت آب منطقه ای تهران، و پیمانکار فعلی، شرکت سابیر، به انجام رسد. طبق زمان بندی حداکثر یک تا یک سال و نیم دیگر بایستی پروژه به اتمام برسد. اینجانب همیشه سد مخزنی نمرود را شاهرگ حیاتی گرمسار می دانم.

نظر به اینکه کانال آبرسانی سیمین دشت هم مشکلات زیادی در اجرا داشت و هم انتقال آب از این کانال به تصفیه خانه گرمسار دچار آلودگی های مختلفی در طول مسیر می شد، به این نتیجه رسیدیم که اولا تصفیه خانه قدیمی گرمسار می بایست کلا برچیده شده و یک تصفیه خانه مدرن با آخرین تکنیک روز که در کشور اجرا شده (تصفیه خانه کن) جایگزین تصفیه خانه قدیمی شود که بحمدالله با درخواستی که از مقام معظم رهبری داشتیم تأمین اعتبار آن توسط ایشان و وزیر وقت نیرو انجام شد و با اعتباری بالغ بر دوازده میلیارد تومان، این تصفیه خانه عظیم به صورت EPC (طراحی و اجرای همزمان) اجرا شد. نهایتا برای اینکه آب سالم و بدون آلودگی بخواهد وارد تصفیه خانه گرمسار شود، تنها راه آن لوله گذاری از بدنه سد مخزنی نمرود تا تصفیه خانه گرمسار است به شکلی که حداقل یک متر مکعب آب را در هر ثانیه بدون آلودگی وارد تصفیه خانه جدید گرمسار نماید. این پروژه با درخواست اینجانب از مدیرعامل محترم مهندسین مشاور مهاب قدس برای طراحی، مورد مذاکره و اقدام قرار گرفت. ناگفته نماند با توجه به اینکه اعتبارات لازم برای اجرای این پروژه تأمین نشده بود از مدیرعامل محترم مهاب قدس تقاضا شد که با تیم نقشه برداری و طراحی خود، طراحی پروژه را در مسیر 120 کیلومتری این پروژه مهم (از سد مخزنی نمرود تا تصفیه خانه گرمسار) انجام داده و بعد از اتمام پروژه، مطالبات آنها از طریق وزارت نیرو پرداخت گردید. بحمدالله هم اکنون درصد بالایی از این پروژه توسط پیمانکار اجرا شده است

مهم ترین ویژگی سد مخزنی نمرود چیست؟

مهم ترین بخش، تخصیص آب این سد برای شهرستان گرمسار می باشد که این امر مهم را با وزیر وقت نیرو و معاونین وی به شرح ذیل مذاکره و نهایی نمودیم.

از حجم آب پشت سد که به میزان 140 میلیون متر مکعب است، 90 میلیون متر مکعب آن برای آب کشاورزی شهرستان گرمسار تخصیص یافت. 20 میلیون متر مکعب آن برای آب شرب شهرستان گرمسار، 10 میلیون متر مکعب آن برای روستاهای زیر دست سد، 10 میلیون متر مکعب آن برای آب شرب و کشاورزی ایوانکی و 10 میلیون متر مکعب باقیمانده برای بخش صنعت اختصاص یافت.

مشخصات فنی و اجرایی سد چگونه است؟

سدی که بر روی رودخانه نمرود احداث شده، سد خاکی با هسته رسی است که ارتفاع آن از کف رودخانه 90 متر، طول تاج سد حدود یک کیلومتر و سرریز سد از جنس بتن است. تونل انحراف سد با پوشش بتنی بوده و گالوری تحتانی سد نیز برای کنترل نشت آب اجرا شده است. حجم دریاچه سد 140 میلیون متر مکعب می باشد. ناگفته نماند این سد از سد لتیان بزرگتر است. ضمنا آب این سد کلا برای کشاورزی دشت گرمسار، آب شرب گرمسار، آب شرب روستاهای زیردست سد و آب شرب شهرستان ایوانکی تخصیص یافته و قطعا آب این سد به استان های دیگر به هیچ وجه تخصیص نخواهد یافت. تا زمانی که این سد پابرجاست آب آن متعلق به شهرستان گرمسار می باشد.

 

متروی گرمسار

سوال بعدی ما درباره پروژه مهم و استراتژیک مترو روباز گرمسار به تهران است. علاقمندیم در این خصوص اطلاعات بیشتری از شما کسب کنیم

بله. با توجه به جمعیت سیار شهرستان گرمسار که به تهران رفت و آمد می کنند و نیز وجود حدود بیست هزار دانشجو از دانشگاه های مختلف گرمسار که در گرمسار تحصیل می کنند و معمولاً پس از پایان کلاس به تهران بر می گردند و همچنین جمعیت عظیمی از کارخانجات صنعتی گرمسار که باید در این مسیر رفت و آمد کنند، تشخیص دادیم بهترین وسیله برای ایاب و ذهاب این قشر عظیم از شهرستان و همچنین جمعیت بزرگ گرمساری های مقیم تهران که به موطن خود رفت و آمد می کنند، بهترین راهکار ایجاد متروی روباز گرمسار به تهران بود که از چند سال پیش پیگیر این قضیه بودیم و نهایتاً در جلسه استانی هیئت دولت پیشنهاد شده و مورد تصویب قرار گرفت. مسیر اولیه ای که پیشنهاد کرده بودیم مسیر گرمسار ـ ایوانکی ـ پاکدشت ـ تهران بود. وزیر وقت راه و ترابری طی جلسات متعددی که با ایشان داشتیم عنوان نمودند که اگر بخواهیم این مسیر را انتخاب کنیم باید کلیه اعتبارات مالی پروژه را صرف تملیک اراضی و کارخانجات صنعتی و منازل مسکونی واقع در مسیر پیشنهادی کنیم. لذا وزیر محترم پیشنهاد نمود که بهترین مسیر برای این پروژه مهم، مسیر گرمسار ـ پیشوا ـ ورامین ـ تهران می باشد. این مسیر در جنب راه آهن تهران مشهد می باشد که خط مترو آن از ایستگاه گرمسار تا تهران ایجاد می گردد. ضمنا این مسیر در منطقه کویری بوده و کارخانجات صنعتی، منازل و اراضی پر هزینه در آن وجود ندارد. بر اساس همین تصمیم به توافق رسیدیم و عملیات اجرایی مسیر در پنج قطعه توسط پنج پیمانکار با تجربه آغاز شد. بیش از دویست میلیارد دلار هزینه زیرسازی، اجرای پل ها و ریل گذاری این مسیر گردید. مسیر مربوطه از گرمسار به پیشوا، پیشوا به ایستگاه بهرام، ایستگاه بهرام به شهر ری و نهایتا به تهران است. لازم به ذکر است خطوط ریلی از تهران به مشهد دو خطه بوده و از تهران به گرمسار چهار خط که دو خط آن برای مترو است.

بنا به درخواست اینجانب ریل گذاری مترو از گرمسار به تهران در آذرماه 1390 شروع گردید. پس از مدتی باخبر شدیم که بخشی از ریل های دپو شده در آن مسیر را که از قم آورده بودند، مجددا برای متروی قم تهران برده اند. به این دلیل وقفه ای جهت ادامه عملیات اجرایی ایجاد شد. در حال حاضر شرکت مترو تهران و حومه در صدد اجرای متروی تهران تا پیشوا و نهایتا پیشوا به گرمسار می باشد که این امر مهم قطعا نیازمند اعتبارات لازم و پیگیری مستمر می باشد.

لطفا در زمینه آبرسانی از کانال سیمین دشت برای آب شرب حوزه انتخابیه، در صورتی که اقدامی انجام شده برای ما توضیح دهید

آبرسانی آب شرب از کانال سیمین دشت که به تصفیه خانه قدیمی گرمسار وارد می شد در سال 1384 با احداث دو مخزن 5000 متر مکعبی به محل تصفیه هدایت شده و آبرسانی توسط لوله گذاری به شهر گرمسار و بخش آرادان انجام شد. این پروژه حدود ده میلیارد تومان هزینه داشت. بخش ایوانکی که در 35 کیلومتری گرمسار قرار دارد، مشکلات عدیده آب کشاورزی و آب شرب را از سال های دیرین داشته است. برای این منظور به جهت اینکه بتوانیم ابتدا آب شرب سالم را برای مردم ساکن در ایوانکی تأمین نماییم بهترین گزینه انتقال آب شرب شیرین از سه چاه عمیق در منطقه آلوئک شریف آباد متعلق به شهرستان گرمسار بود و باید اجرایی می شد. لذا با تأمین اعتبار بیش از هشت میلیارد تومان از طریق آب و فاضلاب استان تهران و خرید لوله های جی آر پی 500 از کارخانجات مشهد و فارس و دپوی آنها در محل مخزن آب ایوانکی و نیز با پیگیری مستمر این پروژه لوله گذاری از چاه های آلوئک شروع و تا پایین دست شهرک صنعتی علی آباد به صورت ثقلی انجام گردید. نهایتاً به جهت اینکه در آن محل شیب کافی وجود نداشت باید مخزن بتنی بزرگی در محل احداث می شد تا آبی که در این مخزن وارد می شود توسط پمپ های قوی به سمت شهر ایوانکی پمپاژ شود. این پروژه تا پیش از سال 91 بالای 95% پیشرفت فیزیکی داشت که هم اکنون باید 5% باقیمانده توسط آب و فاضلاب استان تکمیل شود.

تصفیه خانه و آبرسانی به 55 روستا

به جهت اینکه روستاهای شهرستان گرمسار از آب آشامیدنی سالم برخوردار نبودند، با طراحی انجام شده توسط جهاد سازندگی وقت جهت 55 روستا در سطح شهرستان، مقرر شد پس از پایان پروژه مهم سد مخزنی نمرود و شروع بهره برداری از آن از طریق ایستگاه پمپاژ، آب سالم شرب که از سد مخزنی نمرود به شهرستان گرمسار جاری می شود از محل ایستگاه پمپاژ یاد شده به 55 روستا اختصاص یابد.

آیا ممکن است اسناد پیگیری پروژه مترو روباز تهران گرمسار را در اختیار نشریه آوای حبله رود قرار دهید؟

بله. این اسناد تماما موجود و قابل ارائه است.


١٣:١٣ - سه شنبه ٤ آذر ١٣٩٣    /    شماره : ١٤٨    /    تعداد نمایش : ١٠٨٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

اخبار
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 174537
 بازدید امروز : 228
 کل بازدید : 2903074
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0/1573
عضویت در سرویس خبری
نام :   
ایمیل :   
نرخ ارز
نرخ ارز    ۱۳۹۶/۱۰/۲۷
usd دلار آمريکا ۳۶,۵۵۴ down
gbp پوند انگليس ۵۰,۴۰۶ down
chf فرانک سويس ۳۸,۰۲۹ up
sek کرون سوئد ۴,۵۵۱ down
nok کرون نروژ ۴,۶۴۶ up
dkk کرون دانمارک ۶,۰۲۱ eq
inr روپيه هند ۵۷۳ down
aed درهم امارات ۹,۹۵۴ down
kwd دينار کويت ۱۲۱,۵۱۲ down
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۳۲,۹۸۳ down
jpy100 یکصد ين ژاپن ۳۳,۰۴۴ up
hkd دلار هنگ کنگ ۴,۶۷۳ eq
omr ريال عمان ۹۵,۰۶۷ down
cad دلار کانادا ۲۹,۳۸۰ down
zar راند ۲,۹۷۹ up
try لير ترکيه ۹,۶۲۵ down
rub روبل روسيه ۶۴۸ down
qar ريال قطر ۱۰,۰۴۳ down
iqd100 يکصد دينار عراق ۳,۰۸۸ up
syp لير سوريه ۷۱ eq
aud دلار استراليا ۲۹,۱۱۲ down
sar ريال سعودی ۹,۷۴۸ down
bhd دينار بحرين ۹۷,۲۱۷ down
sgd دلار سنگاپور ۲۷,۶۶۳ up
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۳۸۸ up
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۵,۶۱۳ down
amd100 يکصد درام ارمنستان ۷,۵۶۸ up
lyd دينار ليبی ۲۷,۲۷۲ up
cny یوان چين ۵,۶۸۴ down
thb100 يکصد بات تايلند ۱۱۴,۵۰۰ down
myr رينگيت مالزی ۹,۲۳۵ down
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۴,۳۲۴ down
eur یورو ۴۴,۸۴۵ down
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۱۱,۲۰۷ up
afn افغانی افغانستان ۵۲۷ eq
byn روبل جديد بلاروس ۱۸,۲۵۲ down
azn منات آذربايجان ۲۱,۶۲۹ up
tjs سومونی تاجيکستان ۴,۱۴۲ eq
vef بوليوار جديد ونزوئلا ۳,۶۶۰ down
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

طراحی و اجرا: توسعه اطلاعات سحرگاه (متين تايم)      Powered by: MatinTime (Development of Information) 2012